RBC KG075AR0 Thin Section Ball Bearing, Unsealed, Angular A-Type, 7.5" Bore x 9.5" OD x 1" Width
★★★★★ 4.4 140 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by waermeplanung-moers.de
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
This RBC A-type thin-section angular contact ball bearing is unsealed and is intended for use where space is limited and moment loads are low. The single-row angular contact ball bearing supports both radial and axial loads. The 52100 steel races and bearing balls are durable and resist deformity under loads and the bearing is manufactured to Annular Bearing Engineering Committee (ABEC) 1F precision tolerances related to the bearing bore, outer diameter, radial runout, axial runout and radial play. A cage prevents the balls from coming into contact with each other during use, reducing friction, vibration, and noise. The bearing has an open configuration for lubrication in place and is intended for use in applications with little exposure to dirt, grime, debris, and other contaminants. This thin-section radial ball bearing is suitable for use where space, load, and weight requirements determine the choice of bearing, such as in machine tools.Rolling bearings use rolling elements to maintain the separation between moving parts to reduce rotational friction and support radial and axial loads. These elements can be one of the following types: ball, cylindrical, spherical, barrel, needle, spindle, or tapered. All rolling bearings are open, shielded, or sealed. Sealed bearings are lubricated with oil or grease in the bearing factory, while open and shielded bearings are meant to be lubricated in place, with periodic reapplication of lubrication, based on use. The shield protects the working parts of the bearing from environmental debris that may be introduced and could reduce the ball bearing speed and lifespan. Rolling bearings are used in a range of applications from agricultural machinery to conveying equipment, robotics, dental equipment, elevators, rolling mills, ship rudder shafts, and aggregate crushers, among others.RBC Bearings manufactures bearings, pins, rollers, and shafts, and other products for industrial and aerospace applications under the RBC, Nice, Heim, Unibal, and Spherco brands. The company, founded in 1919 and headquartered in Oxford, CT, meets International Organization for Standardization (ISO) standards 9001:2008 and ISO/TS 16949:2009.
  • A-type angular contact ball bearing for use where space is limited and moment loads are low
  • Single-row angular contact ball bearing supports both radial and axial loads
  • 52100 steel races and bearing balls for durability and resistance to deformity under heavy loads
  • Conforms to ABEC 1F precision standard for performance within a narrow range of variation
UPC 637400028626
Brand Name RBC Thin Section Ball Bearings
Unit Count 1.0 Count
Bearing Type Ball Bearing
Manufacturer RBC Bearings
Material Type 52100 Steel
Bearing Number KG075AR0*RBC
Outside Diameter 9.5 Inches
Compatible Lubricant Grease
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.4 out of 5
★★★★★
140 ratings | 57 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
81% (113)
4 stars
5% (7)
3 stars
2% (3)
2 stars
1% (1)
1 star
11% (15)